وبلاگ اطلاع رسانی حجت الاسلام علیرضا سلیمی

طبقه بندی موضوعی

یکصد وسی وچهارمین اجلاس اتحادیه بین المجالس جهان از 19 الی 24 مارس(29 اسفندماه 94 الی 5 فروردین ماه 1395) با حضور هیات های پارلمانی از سراسر دنیا در کشور زامبیا برگزار خواهد شد.

اتحادیه بین‌المجالس یک سازمان بین‌المللی متشکل از پارلمان‌های 154 کشور جهان است. اتحادیه بین‌المجالس که به اختصار IPU  نامیده می‌شود در سال 1889 با هدف کمک به صلح و همکاری میان ملتها با گفتگو میان پارلمان‌های جهان آغاز به کار کرد. مقر این اتحادیه در ژنو سوئیس می‌باشد و بیش از 110 سال قدمت دارد. در حال حاضر 154 مجلس از کشورهای مختلف جهان عضو اتحادیه بین‌المجالس هستند که جمهوری اسلامی ایران همواره یکی از اعضای فعال آن است.

در این دوره از اجلاس یک هیات پارلمانی هفت نفره متشکل از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده ایران حضور دارند که در این بین حجت الاسلام علیرضا سلیمی که در سه دوره 2 ساله قبل حضور فعال داشته است نیز حضور دارد و در دو کمیته اصلی اجلاس سخنرانی خواهد کرد. لازم بذکر است که ایشان تنها نماینده استان مرکزی بعد از انقلاب شکوهنمد است که به عنوان نماینده ایران در این اجلاس حضور پیدا می کند.

این اتحادیه در نقش بازوی پارلمانی سازمان ملل متحد سالانه دو اجلاس اصلی بهاره و پاییزه برگزار می‌کند که روسا و سایر نمایندگان پارلمان‌های جهان در آن به تبادل نظر و تصویب قطعنامه های مختلف در زمینه می‌پردازند که اجلاس پاییزه در مقر اصلی(ژنو) واجلاس پاییزه در یکی از کشورهای عضو برگزار می گردد.

یکصد وسی وچهارمین اجلاس اتحادیه در کشور زامبیا که با 15 میلیون نفر جمعیت و نرخ رشد جمعیتی 2.8 درصد،در جنوب مرکزی قاره آفریقا قرار دارد برگزار می گردد. این کشور دارای منابع طبیعی غنی ومنابع کشاورزی فراوان وبا نرخ تورم 7.1 درصد می باشد. اقتصاد این کشور تک محصولی وبر مبنای صادرات مس می باشد به طوریکه این کشور را در زمره 3 کشور برتر صادر کننده این محصول در جهان قرار داده است. نظام کشور زامبیا دموکراسی پارلمانی و رئیس جمهور آن برای حداکثر دو دوره 5 ساله توسط مردم انتخاب می گردد.

 

  • روابط عمومی

بین المللی