وبلاگ اطلاع رسانی حجت الاسلام علیرضا سلیمی

طبقه بندی موضوعی

⬅️ حلول ماه مبارک رجب را به خدمت همه عزیزان تبریک  عرض مینمایم.

⬅️ ابتدا از زحمات طاقت فرسای معاونت محترم ودوستان سازمان مدیریت وبرنامه ریزی و اعضای کمسیون تلفیق به خاطر زحمات کشیده شده در تهیه لایحه بودجه تشکر می کنم.بودجه سال جاری نقاط قوت و مثبتی دارد که ما منکر آن نیستیم. نکاتی که مطرح می شود به جهت این است که بتوانیم در این فصل بودجه نقیصه های آن را برطرف نماییم.

⬅️ در خصوص نفت قطعا از زحمات وزیر محترم نفت تشکر می کنیم،اما به نظر می رسد پیش بینی نفت 40 دلاری آن هم به میزان 2.5 میلیون بشکه در حالی که امسال فروش نفت ما 30 دلاری بوده است قابل تحقق نخواهد بود واین امر موجب کسری بودجه خواهد شد.

⬅️ بودجه عمرانی در سال گذشته 20 هزار میلیارد عملکرد داشته است و در لایحه بودجه 60 هزار میلیارد پیش بینی شده است. روشن است که افزایش یکباره 3 برابری بودجه عمرانی دست یافتنی نیست و به نظر میرسد درآمد 40 هزار میلیاردی هم از محل فروش اوراق مشارکت قابلیت عملکرد ندارد ومتاسفانه این موارد چالش های پیش رو است.

⬅️ دولت محترم در لایحه 95 در بخش هزینه ای 197 هزار میلیارد پیشنهاد داده است در حالیکه سال گذشته این رقم 171 هزار میلیارد بوده است. در تلفیق این رقم تبدیل شده است به 208 هزار میلیارد یعنی رقمی معادل 37 هزار میلیارد افزایش داشته ایم که این با رویکرد اقتصاد مقاومتی تطبیق ندارد. هرساله بودجه هزینه ای 20 هزار میلیارد افزایش داشته است ولی امسال این رقم 37 هزار میلیارد است که با کوچک سازی دولت منافات دارد.

⬅️ در بحث هدفمندی یارانه ها کار بسیار خوبی در کمسیون تلفیق انجام شد اما نکته ای که وجود دارد این است که دست دولت در این زمینه وحذف سه دهک باز بوده است ولی متاسفانه در این خصوص به دلیل وجود نداشتن یک بانک اطلاعاتی مناسب گاها باعث شده است یارانه نیازمندان حذف شود.

⬅️ در بحث آموزش وپرورش مبلغ 1050 میلیارد کسری بودجه مربوط به پاداش و حق التدریس و غیره وجود دارد که این کسری در لایحه دیده نشده است.

⬅️ در کل بخش های بودجه حدود 18 درصد افزایش وجود داشته است که حوزه فرهنگ نسبت به سایر بخش ها 4 درصد افزایش کمتر یعنی در حدود 14 درصد  داشته است.افزایش بودجه برخی از نهاد های انقلابی ومردمی در حوزه فرهنگ نزدیک به صفر درصد است وحتی 12 ردیف در این بخش حذف شده است.

⬅️ در بخش بهداشت ودرمان با 2000 میلیارد کسری بودجه در حوزه دانشگاه های علوم پزشکی مواجه هستیم که این بودجه باعث می شود در بخش بیمه تا پایان سال تا 15 هزارمیلیارد کسری بودجه خواهیم داشت.

⬅️ در حوزه تورم کارهای خوبی در خصوص کنترل آن انجام شده است ولی هم اکنون تورم ما 4 برابر متوسط جهانی و 2برابر نرخ خاور میانه است ورشد اقتصادی ما منفی بوده است که با این لایحه بودجه ما شاهد رشد منفی این منهنی خواهیم بود.

⬅️ منابع کشور منابع محدودی است وافزایش بیش از حد سقف بودجه باعث خواهد شد بدهکاری دولت افزایش یافته و در نتیجه رشد اقتصادی کاهش پیدا کند.

⬅️ کسری واقعی وپنهان بانک مرکزی را مجبور به چاپ اسکناس خواهد کرد واین چاپ اسکناس یعنی پول پرقدرت که مشکلات تورمی خود را خواهد داشت.

⬅️ متاسفانه حقوق کارکنان وحقوق بگیران تنها 12 درصد رشد داشته است که این افزایش با نرخ تورم همخوانی نداشته و موجب فشار به این قشر ضعیف وافزایش شکاف طبقاتی خواهد شد.

⬅️ در بودجه متاسفانه حتی برخی از قوانین مصوب مجلس از جمله قانون جامع ایثارگران و قانون حمایت از معلولین دیده نشده است.

⬅️ افزایش قیمت آب ،برق وگاز بیش از میزان تورم ، قابلیت دفاع ندارد.

  • روابط عمومی

بودجه

نطق میان دستور